Austrálske (ne)perspektívy.


Po takmer dvoch rokoch sa na svetle hádzanárskeho sveta znovu objavili Austrálčanky. Čo majú nové?


Na posledných MS v Srbsku na konci roka 2013 patrila austrálska ženská reprezentácia k najpríjemnejším herným prekvapeniam turnaja. Obsadila síce posledné 24.miesto, no nebola to už tá "stará" Austrália, ktorá na dovtedajších šampionátoch plnila vyslovene turistickú rolu. Klokanice vedené ľavou spojkou Sally Potockou boli v zápasoch proti Paraguaju či Dominikánskej republike len nepatrný kúsoček od svojho historicky premiérového triumfu na MS, a hoci sa šťastena napokon od nich odklonila, hádzanársky svet si ich výkonnostný pokrok musel zapamätať.

IHF však v prípade austrálskej hádzanej mala odlišný názor. Keď vlani vydala nové pravidlá o kvalifikácii a účasti na svetových šampionátoch, pre Austráliu (i celú Oceániu) to znamenalo veľmi silný úder pod pás. Oceánia podľa aktualizovaných regulí stratila svoju jedinú miestenku na MS a ako dôsledok, austrálski seniori boli v spleti divných vysvetlení "násilne" zbavení už vybojovanej miestenky na tohtoročný záverečný turnaj. Analogická situácia sa udiala aj u žien v súvislosti s blížiacimi sa decembrovými MS v Dánsku, kam už oceánske šampiónky nemajú garantovanú priamu miestenku. Najlepšie reprezentantky tejto časti sveta musia po novom hľadať cestu na MS ešte skrz dodatkovú interkontinentálnu kvalifikáciu.

Vráťme sa ale priamo k Austrálčankám. Tie sa stali šampiónkami Oceánie aj pre tento rok. Bez akéhokoľvek boja. Hoci sa oceánske majstrovstvá podľa pôvodného avíza mal hrať na Samoe, neudialo sa tak. S Austráliou si tentokrát nezmeral sily ani Nový Zéland, s ktorým sa v posledných rokoch stretávala v dvojčlenných dvojzápasoch o oceánsky primát a postup na MS súčasne. Ktovie prečo sa ani Zélanďanky tento rok rozhodli do boja nenastúpiť, no bolo by len logické, ak by to bolo v dôsledku stratenej motivácie, plynúcej z rozhodnutia IHF o strate priameho postupového miesta na svetový šampionát. Zvýšenú mieru demotivácie konieckoncov priznal aj tréner samotných Austrálčaniek Jason Hoppner. Podľa jeho názoru nejde ani tak o účasť na MS, ako o zabezpečenie medzinárodnej konfrontácie pre austrálske (oceánske) tímy, napríklad, po vzore futbalu, zaradením do ázijskej hádzanárskej konfederácie a tým možnosťou účasti na ázijských turnajoch. Ako však IHF sama už skôr uviedla, v súčasnosti nerozoznáva existenciu Oceánskej hádzanárskej federácie (OCHF) a aj Hoppner si myslí, že svetová federácia nemá záujem o progres hádzanej v Austrálii a Oceánii.

Na dodatkovej kvalifikácii na MS, ktorá len pred pár dňami skončila v kazachstanskej metropole, protinožkyne neuspeli. Ba čo viac, opätovne zakúsili trpkú príchuť fackovacieho panáka, ktorá ich charakterizovala pred MS 2013. Od svojho spomínaného posledného pozitívneho vystúpenia neodohrali ani jeden medzištátny zápas, pretože sa v ich regióne jednoducho nekonalo žiadne podujatie, na ktorom by mohli štartovať. Navyše okyptená zostava len s 11 hráčkami, napr. aj bez Potockej a viacerých iných opôr, jednoducho nemala šancu vzdorovať ostatným súperom, a to sa ešte v priebehu turnaja klokankám zranili dve hráčky. Samozrejme, Aussie si nie zrovna lacný výlet do strednej Ázie uhradili zo svojho a po troch hladkých prehrách a prehliadke Almaty sa v tichosti vrátili domov. Je otázne, či by na takúto (ne)perspektívu kývli aj v budúcnosti, t.j. či by pri takomto fungovaní austrálska reprezentácia vôbec prežila a chcela prežiť.

Medzitým sa však iskrička nádeje predsa len objavila - bolo totiž oznámené, že austrálski muži si na jeseň zahrajú v ázijskej olympijskej kvalifikácii. Zatiaľ nie je jasné, či sa Austrália objaví na obdobnom podujatí v ženskej verzii v októbri, resp. či zaradenie medzi ázijskú kohortu bude mať pokračovanie aj na iných turnajoch, najmä Majstrovstvách Ázie. V každom prípade Austrália a Oceánia dostala prinajmenšom možnosť dúfať, že áno. Verme, že tak ako IHF zabrzdila rozkvet Austrálčaniek po MS 2013, prinavráti im v čo najbližšej budúcnosti príležitosť hádzanársky rásť plnohodnotným znovuzačlenením na svetovú hádzanársku mapu.


foto: juntanlaycosports.com


Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.