Slovenský denník z Gwangju 2015. Media type


Reprezentačné hádzanárky-akademičky sa od brehov Dunaja vybrali na Univerziádu do ďalekej Južnej Kórei. Ako sa na nej majú?


Na Univerziáde je slovenský tím v nasledovnom zložení: Zuzana Haládiková, Karin Bujnochová, Selma Blažeková, Eva Minárčíková, Natália Szökeová, Alica Kostelná, Petra Varjassiová, Veronika Habánková, Eliška Bettáková, Lívia Klučková, Veronika Gajdošová, Adriana Medveďová. Trénermi výberu sú Dušan Poloz a Ján Lajčák. Občasne pravidelné správy od našej delegácie priamo z miesta činu prezradia aspoň trochu viac o tom, čo ich v Gwangju postretlo. 

štvrtok 2. – nedeľa 5.júla

ʺCesta (32 hod. na trase Bratislava -> Budapešť -> Dubaj -> Soul -> Gwangju; pozn. red.) prebiehala v poriadku, neboli žiadne komplikácie, jediné načo nás upozorňovali bola dĺžku letu, ale to patrí k tomu. A pre mňa osobne ubiehala niekedy celkom rýchlo, zatiaľ čo presun zo Soulu sem do Gwangju po prílete sa mi zdal nekonečný.ʺ (Eva Minárčíková)

ʺ7-hodinový časový posun nejak extra nevnímam. Bolo veľmi dobre, že sme prišli v noci a akoby automaticky sme sa prepli na tunajší čas. Ešte sme sa veru okrem hádzanej k ničomu inému poriadne nedostali. Prostredie, hlavne v dedine, je veľmi pekné. Hoci to vyzerá, že sú tu len mrakodrapy, je tu aj veľa zelene, takže mne sa tu páči. A hlavne ľudia sú tu strašne zlatí.ʺ (Selma Blažeková)

ʺAklimatizácia prebiehla “tradične“ – spánkom a oddychom. Niekomu to trvalo dlhšie a niekto sa prispôsobil hneď. Zatiaľ sme stihli ísť pozrieť len volejbal a plávanie, no dúfam, že do konca Univerziády stihneme viac. Je to tu niečo iné ako v Európe, jediné čo mi prekáža je vlhkosť vzduchu.ʺ (Eva)

ʺEšte v lietadle sme vypisovali špeciálny dotazník ohľadom MERS-u. Nerobia tu z neho veľku paniku. Ihneď po vystúpení z lietadla v Soule nám merali teplotu. Všade, kde sa pohybujeme sú gély na dezinfekciu rúk.ʺ (Eva a Selma)

ʺNemali sme príliš veľa času na prípravu, nakoľko sme spolu jeden týždeň. Myslim si však, že keď dáme s babami do zapasov srdiečko a chuť, tak môžeme uhrať pekné zapasy.ʺ (Selma)

pondelok 6.júla

ʺVstávali sme za tieto dni najskoršie už o 6:30 ráno, keďže o 9 sme mali predzapasový hodinový tréning. Prešli sme si akcie, ktoré sme plánovali hrať proti Češkám, zahrali sme si nejaké hry, aby sme sa správne naladili na zápas a zakončili to poriadnym strečingom. Hneď po tréningu a obede sme mali ešte predzápasovú poradu s taktickými pokynmi. Potom už prišiel samotný zápas. Začiatok bol skvelý, vyhrávali sme 3:0, no Češky sa aj vďaka dvom sedmičkám dotiahli. Od tej chvíle sme sa už do vedenia po celý zapas žiaľ nedostali. Doťahovali­ sme sa, ale nedokázali sme uz zvrátit pre nás nepriaznivý stav a v poslednej štvorminútovke Češky upravili konečné skóre na rozdiel 5 gólov. Dostali sme viac protiútokov ako sme dali, no inak si myslím, že baby do toho zápasu dali všetko a bojovali, v bráne nás podržala kolegyňa Medveďová :) Po zápase bol individuálny program, niektoré baby zašli na plávanie, iné zostali oddychovať na izbe, pretože počasie nám nepraje a často prší.ʺ (Zuzana Haládiková)

utorok 7.júla

ʺO 8:00 sme mali raňajky a o 9:30 tréning. Ten pozostával z rozbehanania, strečingu, stabilizačných cvičení, štafety na menšej atletickej drahe, ktorú mame v univerziádnej dedine a bol zakončený záujmovou hrou, ktorej autorkou bola Selmička (Blažeková, pozn.red.). Po obede klasická taktická predzápasová porada, ktorá pozostáva z objasnenia si či už obrannej, alebo útočnej hry. Prvý polčas sme dnes zvládli na výbornú a s favoritkami turnaja držali krok. V druhom tréner Ruska na ihrisko poslal to najlepšie čo mal a my sme v priebehu zhruba dvanástich minút nedali ani gól. Nakoniec sa zapas skončil v prospech Ruska (14:29). Myslím, že zápas nám dal veľa skúsenosti a aj napriek smútku z prehry ma teší, ze som si konečne mohla zahrať proti Rusku, pretože tamojšiu hádzanú a hlavne Aničku (ruská reprezentantka Anna Vjachireva, pozn.red.) mám veľmi rada :-) Po večeri sme už iba regenerovali - masáže, ľadová voda a oddych. Zajtra je voľný deň a pôjdeme na výlet. Pozdravujem z Kórei!ʺ (Lívia Klučková)

streda 8.júla

Prvý voľný deň medzi zápasmi využili baby, samozrejme odhliadnuc od príprav na nasledujúce stretnutie, napríklad aj na zhruba trojhodinovú exkurziu. Cieľom výpravy bola tradičná miestna svätyňa. Tréning pre zdravotné problémy preventívne vynechali Lívia Klučková a Natália Szökeová.

štvrtok 9.júla

ʺRaňajky, video, prechádzka, no a zápas. Nech si vraví kto chce čo chce, bojovali sme ako sme vedeli. Je nás tu 12, z toho 2 brankárky a zranená Alica (Kostelná, pozn.red.), čo znamená, že máme 2 hráčky na lavičke. Tie zápasy su fyzicky veľmi náročne. Aj keď myslím si, že dnešný súper bol zdolateľný, no nám nešla streľba a urobili sme neskutočné množstvo technických chýb (konečná prehra 16:26, pozn.red.). Napríklad práve Brazília sa pripravovala na Univerziádu dlhodobo, zatiaľ čo my 2 dni, pričom nikdy predtým sme sa ani nestretli v takejto zostave. Aj my a aj náš realizačný tím odovzdávame čo je v našich silách, ale úprimne zázraky sa čakať nedajú. Ešte máme pred sebou tri zápasy - dva v skupine a jeden o umiestnenie. Budeme naďalej robiť všetko preto, aby sme ich vyhrali.ʺ (Lívia)

piatok 10.júla

V pozitívnej nálade pri tzv. "malej povolenej odmene" na večernom spoločnom posedení sa pre slovenské akademičky skončil v poradí štvrtý zápasový deň. Uruguajské študentky boli porazené pomerom 28:19, pričom dostatočnú porciu hracieho času tentokrát dostali všetky baby v poli s výnimkou Alicy Kostelnej. Tú ani tentokrát na palubovku nepustilo už spomínané zranenie (podľa všetkého svalové), ktoré si ešte v prvé dni pobytu v Gwangju privodila na jednom z tréningov. Svoje prvé univerziádne góly strelila Eliška Bettáková.

sobota 11.júla

Voľný medzizápasový deň #2 bol pre naše hádzanárske univerziádničky naozaj voľným. Tento prídel neviazaného času využili baby rôzne podľa svojho gusta, napr. extra spánkom, návštevou športovísk, jedlom :-) , atď.

nedeľa 12.júla

Víťazný minulý zápas, navonok dobré odhodlanie i ranný predzápasový tréning mali Slovenkám pomôcť zvíťaziť v poslednom zápase základnej skupiny, ba čo viac na palubovku sa proti Číne vrátila Alica Kostelná. Údernosť nášho spojkového radu síce o čosi stúpla, no ani jej sedem gólov v konečnom zúčtovaní nepomohlo a Aziatkám dievčatá podľahli 19:20. Po najkratšej regenerácii na turnaji ich hneď zajtra čaká dopoludňajší zápas o konečné 9.miesto.

pondelok 13.júla

Svoje posledné vystúpenie v Gwangju absolvovali baby proti Čiernohorkám a v boji o konečné 9.-10.miesto boli úspešnejšie ich súperky (27:32). Našim študentkám robili veľké problémy pivotky súpera. Univerziáda tak pre Slovenky končí s celkovou zápasovou bilanciou 1-0-5. Po príchode zo zápasu si popoludní naša hádzanárska výprava nenechala ujsť spoločné sledovanie finálového súboja medzi Ruskom a Južnou Kóreou, niekto sa tiež venoval zadováženiu suvenírov. Dievčatá sa tešia na účasť na slávnostnom záverečnom ceremoniále podujatia (otvárací vynechali).


foto:  facebook SZH (3), Marcello Zambrana/Fotojump/CBDU (2), archív hráčok


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.