Ako (ne)zasiahnuť do chodu finále. Media type

Viac či menej neskutočný a divoký príbeh napísalo historicky prvé hádzanárske finále žien na letnej Univerziáde.

Dobrým pozorovateľom a milovníkom štatistík jednoducho nemohlo ujsť, že vyvrcholenie ženského univerziádneho turnaja sprevádzali priam neuveriteľné úkazy v jeho priebehu, na takejto úrovní nevídané. Tu je treba urobiť pozastavenie, pretože Univerziádu mnohí hodnotili a hodnotia ako druhoradý turnaj. Napriek tomu sa vo finále proti seba postavili Rusky s viacerými seniorskými reprezentantkami a študentský výber domácich Juhokórejčaniek, ktorého základ s dobrou mierou pravdepodobnosti uvidíme na budúcoročnej olympiáde v Riu (samozrejme v prípade, že dovŕšia očakávaný postup na ňu). Takže žiadna podradná akcia, ale finále svetovej úrovne, konieckoncov oba tímy ju svojou výkonnosťou potvrdzovali už v základných skupinách.

Hlavnými protagonistkami neuveriteľných finálových zjavov boli v prvom rade domáce brankárky. Nie často sa totiž v zápasoch najvyššieho medzinárodného levelu stáva, a teraz zbystrite pozornosť, aby prvý brankárky zákrok mužstva prišiel, pozor, v 50.minúte (!) zápasu. S plnou vážnosťou, juhokórejské gólmanky mali do tohto momentu bilanciu 0/35 a Rusky naopak 94,6 %-nú úspešnosť streľby (35/37), keď iba Anny Vjachireva (v 3.minúte) a Šukalova (v 47.) namierili svoje pokusy z pravého krídla mimo bránu. Až presne v čase 49:06 sa o prvý platný štatistický sejv proti podstrelu Vjachirevovej postarala mladá domáca brankárka Park Saeyoung, ktorá už ale tiež má skúsenosti s ústrednou ženskou reprezentáciou krajiny. Jej kolegyňa a už dlhšiu dobu stálica seniorského výberu JK Ju Hui vôbec nadobro skončila zápas s bilanciou 0/21. Rusky pritom už od zhruba 37.minúty posielali na palubovku aj lavičkárky. Je pravda, že kórejská defenzíva vo finále fungovala naozaj veľmi zle, no aj napriek tomu si z histórie nepamätáme zápas, ešte raz zdôrazňujeme že na vysokej medzinárodnej úrovni, v ktorom by sa udialo niečo takéto. A položme si otázku, či a kedy sa udeje niečo podobné v budúcnosti. Len pre úplnosť štatistík, kórejské brankárky napokon skončili zápas s bilanciou 4/42 a ruské strelkyne na číslach 38/44 (86,4 %).

Nemenej zaujímavým bol aj vývoj skóre stretnutia. Zborná, samozrejme aj vďaka prakticky neexistujúcemu väčšiemu defenzívnemu odporu domácich, postavila všetky predpoklady o prinajhoršom vyrovnanom finále naruby a v 41.minúte viedla o 12 gólov (18:30). Vo zvyšnom priebehu ale Rusky, poznačené predsa len únavou proti nezlomne bojujúcim motorovým domácim a tiež prvými príspevkami od juhokórejskej brankárky, začali svoj náskok strácať. Na začiatku 58.minúty bol stav už len 34:36, no väčšiu drámu nepripustila fenomenálnym zákrokom ruská kíperka Darja Vachterova a vzápätí Polina Veďochina pridala definitívu gólom na 34:37.

Rusky teda po výhre 38:36 slávia prvé ženské univerziádne hádzanárske zlato v dejinách. Zlato, na ktoré sa s veľkou nadsázkou povedané ani nemuseli príliš narobiť. Získali ho s 18 technickými chybami (domáce mali len 10), výrazne podpriemernou 25 %-nou úspešnosťou zákrokov svojich brankárok, pričom v zápase využili jediný fastbreak. Žiaľ pre domáce, príkladne pripravené a mimoriadne motivované na turnaj pred vlastným publikom, najsmutnejšie hrdinky stáli medzi ich žrďami. Akokoľvek príkro to môže znieť, juhokórejské gólmanky do finále vlastne výrazne zasiahli tak, že nezasiahli. V závere už bolo jednoducho príliš neskoro... Samozrejme nedá sa celý podiel viny hádzať len na ne, svoje ako sme už uviedli zohrala aj nedôsledná obrana a ruská sila. Je však tak či onak proste pravda, že s nulou na konte zásahov sa fungovať na tomto leveli nedá. Ale dosť bolo teoretizovania, o tom čo sa dialo v gwangjuskom univerziádnom boji o zlatú medailu sa každopádne kľudne môžete presvedčiť aj sami: