Juhoamerický zázrak z Toronta.


Ďalšiu strhujúcu story prežila ženská hádzaná len pred niekoľkými hodinami na prebiehajúcich Panamerických hrách.


V kanadskom Toronte je v ženskom turnaji v hre absolútne maximum, bojuje sa miestenku na budúcoročnú olympiádu. Keďže panamerický suverén Brazília je už do Ria 2016 kvalifikovaná ako organizátor, vstupenka na OH pripadne niekomu ďalšiemu. Zo všetkých ostatných účastníkov má olympijský záznam v ženskej kategórii jedine Kanada, ktorej hráčky si ho zapísali ešte v roku 1976 doma v Montreale, keď sa ženská hádzaná hrala na LOH úplne poprvýkrát. Žiadnu ďalšiu zúčastnenú krajinu ešte pod piatimi kruhmi svetovej olympiády hádzanárky nezastupovali. To sa ale po Panamerických hrách 2015 zmení, keďže už súčasne vieme, že spomínaná Kanada do boja o medaily nepostúpila. V každom prípade je evidentné, že na torontskom turnaji od jeho samého začiatku hádzanárky bojujú o životný úspech a vrchol kariéry.

Najtuhší boj sa očakával v podaní hráčok Kuby a Argentíny, ktoré v panamerickom výkonnostnom rankingu zvádzajú boj o druhé a tretie miesto, s dostatočne veľkým odstupom pred ďalšími reprezentáciami. Oba výbery sa stretli už v druhom zápase základnej skupiny, ktorý mal povedať veľmi veľa, pretože jeho víťaz sa mal očakávane vyhnúť v semifinále dominantnej Brazílii. Kubánky svoje konkurentky porazili a držali všetky tromfy vo svojich rukách a samotné reprezentantky Argentíny už ani nedúfali v iný scenár, keď vo všetkých vyhláseniach a rozhovoroch pôsobili odovzdane. Až prišiel 20.júl 2015...

Argentína mala pred záverečnými zápasmi základnej skupiny prakticky jedinú nádej ako sa Brazílčankam v semifinále vyhnúť. Nemali ju však vo vlastných rukách, museli sa spoliehať na víťazstvo Uruguajčaniek proti Kube. Tie ešte mali pred zápasom nádej aj na postup do boja o medaily, museli by však Kubu zdolať aspoň o 4 góly. To sa pri súčasnom rozložení síl na kontinente zdalo nereálne. Napokon, stále len pred pár týždňami (koncom mája) rozdrvila Kuba Uruguaj na Panamerickom šampionáte o 25 gólov. Áno, hralo sa síce na kubánskej pôde, no aj predchádzajúci vzájomný zápas na neutrálnej palubovke (37:27) a najmä samotné výkony tímov z posledného obdobia hovorili jasne v prospech Kuby.

Veriť však treba v každej situácii, pretože zázraky sa občas dejú. V priebehu prvého polčasu heroicky bojujúce Uruguajčanky zmazali manko štyroch gólov, aby sa v druhom pre zmenu dvakrát dostali do potrebného štvorgólového náskoku. No silný súper ho 2x zlikvidoval a 12 minút pred koncom sa pri remíze zdalo, že proti fyzicky vyspelým Kubánkam už na konci zápasu budú chýbať sily na potrebné víťazstvo. Opak bol pravdou, v priebehu nasledujúcich dvoch minút dali Uru's štyri góly a ani raz neinkasovali, o čosi neskôr sa dostali 6-gólového vedenia a dokonca útočili na postup zo skupiny z 1.miesta, na ktoré potrebovali vyhrať o osem. To sa im už síce nepodarilo, no päťgólovou výhrou dosiahli jedno z najväčších víťazstiev v celej histórii ženskej hádzanej v krajine. Asi je zbytočné bližšie rozvíjať myšlienku, že v Toronte si o medaily zahrajú úplne zaslúžene.

V čase veľkého uruguajského triumfu sa ale samozrejme (z)rodila ešte jedna dôležitá udalosť. Môžeme to nazvať akokoľvek, no Argentínčanky vďaka nemu doslova na tretí deň (od prehry s Kubou), resp. v tretí hrací deň vstali z mŕtvych a ich olympijské šance ožili s obrovskou intenzitou. Bielomodré o dve hodinky po výhre proti Chile ovládli skupinu a v semifinálovom boji budú favoritkami proti Mexiku, čo bude pravdepodobne zápas o samotný historický postup do Ria, keďže druhé semifinále bude duelom obrovského favorita (Brazília) s outsiderom (Uruguaj). Aj keď URU už raz ukázali neuveriteľnú nezlomnosť a charakter, toto sústo by pre ne pri všetkej úcte malo byť priveľké a v malom finále ich s najväčšou pravdepodobnosťou čaká boj o bronz a miesto v dodatkovej kvalifikácii na OH na jar budúceho rokaEšte snáď pre úplnosť doplňme, že Kuba, ešte pred chvíľou majúca všetky esá vo svojich dlaniach, končí so smútkom v boji o 5.-8.miesto bez olympijskej nádeje.

Zaujímavosťou bolo, že na stretnutie Uruguaj-Kuba delegovala Panamerická hádzanárska federácia argentínskych rozhodcov, čo vzbudilo určité podozrenia, či sa v zápase neudialo niečo nekalé. Zdá sa však, že nie. V nasledujúcom súboji Chile-Argentína bolo takisto všetko v poriadku, hoci ho paradoxne rozhodovali kubánski arbitri. Jednoducho v juhoamerický zázrak z Toronta už neveril asi nikto, vrátane vrchných predstaviteľov panamerickej hádzanej...

Ženská hádzaná na Panamerických hrách 2015 v Toronte vyvrcholí v najbližších dňoch. Všetko potrebné o turnaji môžete nájsť na našej infostránke k podujatiu.


foto: Andres Cottini//facebook&twitter (2), Marcelo Szwarcfiter//facebook (3)


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.