Olympijskú rozprávku zažíva Argentína.


Panamerické hry 2015 majú už hádzanárky za sebou. V záverečných dvoch hracích dňoch priniesol turnaj ešte veľa radosti a zapamätaniahodných momentov.


Začať záverečné bilancovanie musíme hlava-nehlava od Uruguajčaniek. Tie po senzačnom predstavení v poslednom zápase skupiny proti Kube (už sme o ňom písali tu) dovŕšili svoj veľký turnaj bronzovou medailou, keď v semifinále podľa prepokladov nestačili na Brazíliu, no v boji o bronz zdolali presvedčivo Mexiko. Po desiatich rokoch suchôt sa tak ženská reprezentácia Uruguaja dočkala medaile z veľkého panamerického podujatia, ktorou si zabezpečili postup na jeden z turnajov dodatkovej olympijskej kvalifikácie v marci 2016 (URU sa môžu ešte na OH dostať aj priamo na základe výsledkov nadchádzajúcich decembrových MS v Dánsku, no táto šanca existuje v podstate len v teoretickej rovine).

Ešte väčšmi významnou udalosťou ako zlatá medaila bola v Toronte 2015 aj tá strieborná. Pre Argentíčanky znamenala najväčší úspech v 32-ročnej histórii ženskej hádzanárskej reprezentácie - postup na olympiádu. V semifinálovom priamom boji o miestenku pod päť kruhov si albicelestes poradili s Mexikom. Na OH ich v ňom svojim výkonom symbolicky nasmerovala hrajúca legenda - brankárka Valentina Kogan (1980). Kogan inkasovala prvý gól v čase 18:54 za stavu 8:0, pričom dovtedy mala bilanciu 12/12 vrátane dvoch chytených sedmičiek Mexika. Čara ju, rovnako zo sedmičky, zbavila až Nashelly Jaramillo, prvý gól z hry potom pustila za svoj chrbát až v 25.minúte (celkovo dali Mexičanky v prvom polčase len dva z hry). Dobre položený základ už modrobiele nepremárnili a po zápase mohla vypuknúť obrovská radosť zo splneného sna. Treba povedať, že Argentína si tento slávny postup za svoju štvorročnú snahu zaslúžila asi najviac zo všetkých, jedným dychom však nezabudnime dodať, že jej už klinicky mŕtvu šancu oživil až veľký uruguajský triumf nad Kubou. Hádzanárski bohovia spravodlivosti teda napokon zaúradovali, no zverenkyne Eduarda Peruchenu budú ruky-nohy svojim kolegyniam z Laplatskej nížiny bozkávať asi do konca života pri každej spomienke na olympijský sen menom Rio de Janeiro.

Argentína napokon vystrčila rožky aj vo finále na Brazíliu v prvom polčase, ktorý skončil 12:12, v tom druhom však začala streleckou slepotou, ktorú sprevádzala rozhodujúca šnúra 0:9 v prospech superfavorizovaných súperiek. Brazília naposledy nevyhrala turnaj na Panamerických hrách v roku 1995.

Mexičanky mali po štyroch rokoch opäť veľmi blízko k historicky prvému cennému panamerickému kovu, no napokon len vyrovnali najlepšie, "zemiakové" umiestnenie z Panamerických majstrovstiev 1989 a Panamerických hier 2011. Ich veľkým snom a dlhodobým plánom bol pôvodne postup na tohtoročné MS, paradoxne najbližšie však mali napokon k postupu na turnaj ešte cennejší. Nevyšla im síce ani táto nečakaná alternatíva, no ak bude Panamerika jedným z dvoch najlepšie umiestnených kontinetov na MS 2015, Mexičanky budú mať právo ešte aspoň zabojovať o Rio 2016 v dodatkovej kvalifikácii.

Kubánky pri premrhaní najväčšej olympijskej šance skončili napokon piate. Smutné hrdinky však majú nádej na miestenku do Ria ešte majú skrz MS. Zaujímavosťou je, že pri ich žrebovaní boli nasadené v prvom koši a tu v Toronte ich z hry vyradil tím, ktorý sa na ne nekvalifikoval (Uruguaj). Kuba odchádza z jedného z dvoch veľkých kontinentálnych podujatí bez medaily prvýkrát od Panamerických hier 1995.

Stručne ešte dodajme, že v nepresvedčivých výkonoch pokračujú Čiľanky, obsadili posledné 8.miesto. Šepkalo sa, že domáci funkcionári pre zmenu pred týmto domácim turnajom údajne zvolili stratégiu tajnej prípravy, keď sa posledné dva roky príliš neukazovali na medzinárodnej scéne a Kanaďanky mali ostatných prekvapiť svojou výkonnosťou až priamo v Toronte. Nakoniec však vysvitlo, že boli spolu za posledného roka len na troch prípravných kempoch, čo omladenému výberu nemohlo stačiť na lepšiu než konečnú siedmu pozíciu. Na vyššie méty im nepomohol ani návrat do najcennejšieho dresu výbornej Kimberley Ewanowich, chytajúcej v drese aktuálneho nováčika prvej nórskej ligy - tíme Sola HK.

Najlepším zakončením rozprávania celého torontského príbehu a súčasne najvýstižnejšími slovami celého ženského hádzanárskeho turnaja na Panamerických hrách 2015 zostanú asi slová už spomenutej Valentiny Kogan. Argentínska gólmanka s odkazom na predturnajové predpoklady, kedy sa jasne očakával rozhodujúci boj o vstupenku na OH medzi Kubou a jej tímom, po dovŕšení postupu povedala:
"Kuba sem prišla, aby porazila Argentínu. Avšak Argentína prišla hrať na Panamerické hry."

Rýchlu rekapituláciu turnaja môžete v každom okamihu nájsť archívne na našej infostránke.

 

foto:  twitter Argentínskeho olympijskeho výboru (1), facebook Pauly Fynn (1), facebook Kanadskej hádzanárskej federácie (1), facebook Brazílskej hádzanárskej konfederácie (1).


Súvisiace články

Galéria
Kategórie článku

▼ Zobraziť kategórie článku.
Diskusia (0)

Načítať iný obrázok.